Getsemane

Vem kan formulera sanningar kortare och mera koncist än en poet? Bara några strofer igen ur Nils Ferlins dikt Getsemane. Han börjar med ett självporträtt. Sen kommer det:
 
Gud har i sin fotografiatelje
ett mörkrum som heter Getsemane
 
Där växer det klara bilder fram
för den som är lugn och allvarsam.
 
Men den som är rädd – för köld och ris,
får aldrig ett blomst i paradis.
 
Ferlin fortsätter med andra porträtt av människor och deras situationer och slutar med
 
Ty den som är rädd för Getsemane
har ingenting alls att få eller ge.
 
Hur gör man då med allt som blivit fel i det förgångna? Hur gör den, som skulle vilja backa i tiden och få en situation bättre exponerad? Kanske någon eller många skulle vilja leva om sitt liv helt annorlunda. Så går det inte!  Kan man rädda det negativa till något positivt? Kan man rädda felaktigt exponerade svart/vita filmer i ett mörkrum? Finns det en Gud, som arbetar i ett mörkrum, som heter Getsemane? Finns det en Gud, som försöker rädda bilden av mig och andra? Det går ju inte att få backa i tiden. Det går ju inte att få göra en ny tagning av den situation, som varit och finns i förfluten tid men som blev så fel.
 
Jag tror på en Gud, som ser mer än det jag kan se och upptäcka. Jag tror på Getsemane och mannen från Nasaret, som kan rädda negativ, som är omöjliga, felexponerade. Vissa negativ är alldeles för svarta och vissa negativ i min samling är för ljusa nästan genomskinliga utan kontraster. Jag tror på bibelns Gud som börjar om igen, där man misslyckats. Jag tror på en Gud med väldigt stort tålamod med sin skapelse.
 
Fast detta sker inte per automatik! Glöm detta med avancerade digitalkameror och minnen, som bara är att överföra till en dator! Glöm det och besök Getsemane och se vad Gud gjort för oss angående det omöjliga.
 
"Han tänker ut vad göras kan…." citat ut GT
 
 

Getsemane 13 03 skärtorsdag Lotta SGetsemane skärtorsdagen 2013 Foto: Lotta Sjödin

Författare: Gunnel

Västgöte, uppvuxen på landet i en trygg, god miljö, fri att välja yrke och församlingstillhörighet, bromsad i alla framtidsdrömmar genom sjukdom, en fighter, som fått börja om på nytt hur många gånger som helst. Än sen då? Rak, orubblig och envis. Jag har kämpat trons goda kamp också och älskar Paulus för hans rika bildspråk och förmåga att undervisa om Kristus som uppstånden och den levande mitt ibland oss. Debattglad. Eller "Gud vare tack att den tiden är förbi......."

2 reaktioner till “Getsemane”

  1. Gunnel, jag hittade den här flera år gamla bloggposten när jag googlade efter just Ferlins dikt Getsemane ! Tack ! Jag behövde ordalydelsen i just slutklämmen ”den som är rädd för Getsemane har ingenting alls att få eller ge”. Behövde den för betraktelsen i ett församlingsblad som jag skriver.

  2. Så roligt, Per Ingemar! Jag är så glad över att ha en kyrkoherde som nätvän under alla dessa år i debatter. Så många gånger som du muntrat upp mig, när jag velat ge upp debatterandet!
    Så jag läste själv det någon hittat:
    ”En naken loser” från 2011
    Då gick jag med i (H)järnkoll glad i hågen och träffade många härliga människor, prövade till max.
    Allt gott
    önskar
    Gunnel

Kommentarer är stängda.

%d bloggare gillar detta: